GÜNDEM KORONAVİRÜS

Değerli Okurlar bugün ilk yazımızı gündemimiz olan Koronavirüs belasına ayırmayı uygun gördüm.

Önce Çin’de başlayarak kısa sürede dünyayı etkisi altına alarak pandemi (salgın) oluşturan bu virüsün neden olduğu salgın hastalık riski maalesef ki ülkemizi de etkisi altına almış ve her geçen saat sağlığımızı ciddi anlamda tehdit edecek duruma gelmiştir.

Alacağımız ve uygulayabileceğimiz kişisel tedbirlerle hem kendi sağlığımızı, hem ailemizi, sevdiklerimizi hem de sorumlu olduğumuz bir başkasının hayatını, toplumu, ülkemizi; Bizler için çalışmak zorunda olan, emek veren diğer insanların can sağlığını korumuş oluruz.
Günlerdir “nasıl korunabiliriz?” ile ilgili gerek görsel medyada gerek yazılı basında gerekse de sosyal mecrada bilgilendirme kamu spotları yayınlanmakta. Burada dikkat edeceğimiz şey, bilirkişilerin, resmi kurumlarımızın söylemlerini dikkate almamız olacaktır. Koyulan kurallara riayet etmek olacaktır. Siz kendinizi koruduğunuzda sadece kendinizi korumuş olmayacaksınız, ailenizi, sevdiklerinizi, çevrenizi, ülkenizi korumuş olacaksınız. Yarınlarda sevdiklerinize sarılarak yaşamı korumuş olacaksınız.

Kendi başımıza ne yapabiliriz, alacağımız önlemler nelerdir? diye sorduğumuzda bunları şöyle üzerinden geçerek hatırlatabiliriz.
-Hepimizin artık çok iyi bildiği gibi elimizi 20 saniye kuralı ile çok iyi sabunlayıp yıkamak.
Sabunun ve suyun olmadığı durumlarda el dezenfektanları ile veya kolonya, ıslak mendil ile elimizi temizlemek.
-Öksürürken ağzımızı kağıt mendille kapatmak, mendilimiz yoksa kol dirseğimizin iç kısmına öksürmek veya hapşırmak.
-Bir başkası ile temasımızda 1 Metre kuralına uymak.
-Evimizin temizliğine ve kişisel hijyenimize çok dikkat etmek. Ev temizliğinde kapı kolları, çeşme, lavabolar çamaşır suyu hypoclorid dediğimiz etken madde ile temizlenmeli.
-Dışardan eve geldiğimizde kıyafetlerimizi banyoda çıkararak el,yüz ve vücut temizliğimizi yapmadan diğer odalara geçmemek.
-Bağışıklığımızı yüksek tutacak şekilde sağlıklı beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Her gün Sebze ve meyve porsiyonlarımızı yemeye özen gösterelim.
-Gereksiz yere, önlemsiz sokağa çıkmamak. Gerektiğinde evden bir kişi ihtiyaçları karşılamak üzere evden çıkarak en kısa sürede ihtiyaçları karşılayarak eve dönmeli.
-Pazardan yada markettten açık ürünlerden çıplak elle dokunarak seçmemek. Paketli ürünler tercih etmek. Eldivensiz hiçbir ürüne dokunmamak.
-Eve getirilen sebze, meyveleri çok iyi yıkamak.
-Kendinizde hissettiğiniz ateş, öksürük, nefes darlığı,kas ağrısı, baş ağrısı belirtilerinde hemen 112 numaralarını arayın yada maske, eldiven takarak güvenli bir şekilde en yakın sağlık kuruluşuna ulaşın.
-Lütfen evde kal!!!

Ve lütfen evden çıkmayarak EVDE KALARAK bu ciddi süreci hep birlikte sağlıklı atlatmamıza siz de katkı verebilirsiniz. Unutmayın; DUYDUĞUNUZ CAN SIKINTISI, DUYACAĞINIZ NEFES SIKINTISINDAN İYİDİR. Siz hastalığı nefes sıkıntısı duymadan atlatabilirsiniz belki ama siz önlem almadığınız için nefes sıkıntısı çekerek ölecek insan olabilir. Bunu es geçmeyin, ihmal etmeyin. Koruduğunuz tek hayatınız, koruyacağınız ülkemiz, koruyacağınız bir dünya olabilir.
Sağlıklı günlerde birbirimize sarılmak için bu günlerde hepimizin üzerine düşeni yapmak zorunda olduğu bir süreci yaşıyoruz. BİRİMİZ HEPİMİZ, HEPİMİZ BİRİMİZ İÇİN şiarını yaşadığımız ve uygulamak zorunda olduğumuz bir süreç. Bunu da en iyi şekilde başaracağımızı umuyorum.

Bu sürecin ne kadar devam edeceği ile ilgili henüz bir öngörü olmamakla birlikte, süreç boyunca ağır sorumlulukla ve büyük özveri ile çalışacak olan benim de bir ferdi olduğum tüm sağlık çalışanlarına sonsuz teşekkür ve minnettarlığımızı sunuyorum. Bununla birlikte yine bu süreçte bizlerle birlikte çalışmaya özveriyle ve sorumlulukla çalışacak devletimizin tüm kurumlarındaki personele, askerlerimize, polisimize, eczane personelimize , gıda ve diğer tüm ihtiyaçlarımızı karşılayacak sektörlere ve bizi gündemden habersiz bırakmamak için çalışan tüm basın yayın organlarının çalışanlarına, sanayimizin ve üretimimizin durmaması için çalışacak emekçilerimize ve tüm çalışacak, emek verecek her bir kurumun bireyine, bu süreçte alacağı kişisel önlem ve sorumlulukla ağır sürecin hafif atlatılmasına özen gösterecek her bir bireye ülkem ve dünya adına sonsuz teşekkür ve minnettarlığımızı sunuyorum.

Sevdiklerinizle ve sağlıkla olmak için bu bilinçle yarınlarda buluşmak dileğiyle. Sevgiyle,sağlıkla evinizde kalın.

Yazar Ayten Öztürk.

Önceki İçerikAyten Öztürk Kimdir? Özgeçmişi
Sonraki İçerikBAŞAK (Soner Aslan)
Değerli okurlar merhaba. Bundan sonra bu kıymetli sayfada sizlerle birlikte olmanın onurunu, gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum. Bu duyguları yaşamamı sağlayan ve bu sayfada sizlerle beni buluşturan çok kıymetli, özverili, çalışkan Başkanımız sayın Selami TETİK ve onun nezdinde değerli yönetim kuruluna sonsuz teşekkür ve saygılarımı sunuyorum. Biz Küçükyaylalılar ve Küçükyaylaya gönül vermiş değerli yürekler olarak kocaman bir aileyiz. Bu yüzden beni tanımayanlar olabilir. Öncelikle kendimden biraz bahsetmek istiyorum. Cennet köşesi Küçükyayla'da doğdum, büyüdüm ve hala köklerimle Küçükyayla'ya bağlıyım. İlkokulu köyümde bitirdim. Ortaokul'u Vize Lisesinde okudum. Ortaokul son sınıfta girdiğim Devlet Parasız Yatılı Okul sınavlarını kazanarak Adana Laboratuvar Kolejinde okudum. Üniversite olarak Trakya Üniversitesi Tıbbi Laboratuvar Lisans ve İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi olarak eğitimimi tamamladım. YAYINLANMIŞ 1 ŞİİR KİTABIM: 1-GÖZLERİMDE YAĞMUR KALBİMDE SEN VARSIN. 3 ROMAN: 1-CANIMIN AĞRI'SI 2-KISACIK AŞKIN BÜYÜK ESARETİ. 3-GÖÇTÜRK olarak 4 KİTABIM, Basımda hazır 2 ÇOCUK KİTABIM bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz